Godło Polski

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2018/2019

#RazemNaŚwięta

Nasza szkoła przystąpiła do akcji propagowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod hasłem #RazemNaŚwięta

Organizatorzy akcji zachęcają do przedświątecznej aktywności, np. zbiórki dla osób potrzebujących (mamy Szlachetną Paczkę, Tytkę Charytatywną, zbieramy żywność w marketach - Caritas, Tak, Pomagam!), zbiórki dla schroniska (robimy to!), włączamy się w Wigilię na Kaliskim Rynku, organizujemy akcje integrujące społeczność szkolną (Mikołajki, przebieranki, konkursy, wigilie w klasach, akademia)

W ten sposób dołączyliśmy do elitarnego grona szkolnych wolontariuszy! i możemy szczycić sie logo akcji!

NASZE FUTBOLISTKI NAJLEPSZE NA HALI

W iście koncertowym stylu zaprezentowały się nasze piłkarki w III TURNIEJU MIKOŁAJKOWYM, organizowanym przez Zespół Szkół Samochodowych. Przed rokiem zajęliśmy drugą lokatę, ale w tym roku wygrywając wszystkie pojedynki stanęliśmy na najwyższym stopniu podium! Do rywalizacji przystąpiło 6 drużyn. Oprócz gospodyń z ZSS i naszej drużyny, były także ekipy 4LO, ZSTE, SP 15 oraz 2LO. Z tym ostatnim zespołem zmierzyliśmy się w pierwszym pojedynku. Skromnym wynikiem 1.0, ale bardzo istotnym w końcowej klasyfikacji, zwyciężyliśmy. Bramkę zdobyła niezawodna Patrycja Czerniejewska. W drugim meczu już wszystkie nasze zawodniczki zagrały świetnie, a prym wiodła Oliwia Skowrońska. W rywalizacji z ZSTE trafiła aż 3 gole, a po 1 dolożyły Weronika Przybył i Karolina Jaszczak. Oliwia praktycznie sama rozmontowała kolejnego rywala z SP 15. Jej 2 bramki dały wygraną 2.0. W czwartym meczu tego dnia z 4LO znów o wysokiej dyspozycji przekonała wszystkich Czerniejewska. Jej 2 gole i 1 Karoliny Jaszczak pozwoliły wygrac 3.0. W ostatnim starciu ponownie wygraliśmy. W rywalizacji z gospodyniami do ich bramki trafiła jak zwykle skromna, ale niezwykle skuteczna Karolina Jaszczak. Rywalki ponownie nie zdobyły ani jednej bramki w grze z ZSE. Duża w tym zasługa Karoliny Dobrowolskiej, którą wybrano najlepszą bramkarką, a także Aleksandry Gibus, która była absolutnie nie do przejścia w obronie. 5 zwycięstw i 15 punktów dało 1 miejsce w całym turnieju.
ZSE -2LO 1.0 P. Czerniejewska 
ZSE- ZSTE 5.0 O. Skowrońska 3, W. Przybył, K. Jaszczak.
ZSE -SP 15 2.0 O. Skowrońska 2
ZSE- 4LO 3.0 P. Czerniejewska 2. K. Jaszczak 
ZSE- ZSS 1.0 K. Jaszczak 
Klasyfikacja końcowa:
1. ZSE 
2. ZSS
3. 2LO
4.ZSTE
5. 4LO
6.SP 15
Drużynę tworzyły:
Karolina Dobrowolska oraz Patrycja Czerniejewska (kapitan), Klaudia Kuźbik, Oliwia Skowrońska, Dagmara Dziatkiewicz, Aleksandra Gibus, Weronika Przybył, Paulina Mrowińska, Karolina Jaszczak. Opiekunem był Wojciech Kwieciński. 
                                                                                                                             /Wojciech Kwieciński/

SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZEM STRAŻY POŻARNEJ

Dnia 23 listopada 2018 gościł w naszej szkole naczelnik wydziału operacyjno – szkoleniowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu starszy kapitan Radosław Marek. Na spotkaniu z panem naczelnikiem obecni byli uczniowie i uczennice klas I i II o profilu prawno – policyjnym. Pan kapitan przedstawił młodzieży strukturę funkcjonowania jednostek straży pożarnej, zadania do których należy między innymi rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń, organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń przez inne służby ratownicze, które to zadania mają na celu ochronę życia, zdrowia oraz mienia. Nasi mundurowcy dowiedzieli się także jak wyglądają zasady rekrutacji do jednostek straży pożarnej czyli jak to mówił na spotkaniu pan kapitan Radosław Marek – „jak zostać strażakiem”. Omówione zostały wymagania jakie musi spełniać i dokumenty jakie musi przedłożyć kandydat do służby  przystępujący do postępowania kwalifikacyjnego oraz testy jakie czekają na kandydata do szkoły pożarniczej. Nasz gość wyjaśnił także jak wygląda liczenie punktów i ile ich trzeba uzyskać, aby móc szkolić się w jednej ze szkół pożarniczych oraz zaprezentował krótki film pokazujący jedną z prób sprawnościowych której zaliczenie jest niezbędnym elementem do tego, aby w przyszłości ZOSTAĆ STRAŻAKIEM. Na koniec spotkania nasi uczniowie otrzymali od pana kapitana zaproszenie do odwiedzenia Komendy Straży Pożarnej w Kaliszu z którego zapewne skorzystamy.

Olimpiada Przedsiębiorczości

Dnia 6 grudnia 2018r. odbył się szkolny etap XIV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości, której organizatorem jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Hasłem przewodnim tegorocznych zawodów są "Trendy na rynku kapitałowym".

11 uczniów z kl. 2a, 2b, 2d i 3d zmagało się z 50 pytaniami testowymi o zróżnicowanym poziomie trudności.

I miejsce zajął Wiktor Matysiak z kl. 2d, II miejsce Natalia Płuciennik z kl. 2b, a III miejsce wywalczyła Anecie Adamczewskiej z 2 d.

                                                                           /Aneta Zielonka/

Trwa akcja 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć – Ekonomik przyłącza się do akcji

Trwa kampania 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. W Polsce w wyniku przemocy co roku ginie od 150 do 300 kobiet. Rocznie zaś doświadcza jej 800 tysięcy. Symboliczne 16 dni to czas między 25 listopada, czyli Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia - Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Symbolem sprzeciwu przemocy wobec kobiet jest noszenie w tych dniach białej wstążki. Noszenie jej szczególnie przez mężczyzn ma wyrażać sprzeciw wobec przemocy. Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązania noszących, że nigdy nie będą stosować, akceptować ani milczeć w kwestii przemocy. Również nasza szkoła przyłączyła się do akcji. W związku z powyższym każdy chętny do wzięcia udziału w akcji może zgłosić się
w poniedziałek 10.12.2018 r. do gabinetu pedagoga szkolnego w celu otrzymania białej wstążki. Nosząc wstążkę w tym dniu wyrażamy swój sprzeciw przemocy wobec kobiet. Zachęcamy wszystkich do założenia białej wstążki.

Warto podkreślić, że nie tylko podczas trwania Kampanii istnieje możliwość uzyskania fachowej, całodobowej pomocy ze strony specjalistów. Można to zrobić w każdej chwili, zgłaszając się do siedziby przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dziale Interwencji Kryzysowej ul. Graniczna 1, budynek C w Kaliszu lub dzwoniąc pod numer telefonu 503-414-661 przez całą dobę.

/Agnieszka Wojcieszak/

Mikołajkowo

klasa 1b z Dyrekcją:

Zostań aniołem! Potrzebujemy Twojego wsparcia!!!

prosimy o wsparcie akcji Fundacji Bread of Life poprzez udział uczniów w  wydarzeniu - "Zostań Aniołem - Bijemy Rekord Guinnessa".

Spotkajmy się w sobotę 15 grudnia o godzinie 15:00 na kaliskim rynku przebrani za anioły. Musi nas być ponad 1260 osób w pełnym anielskim rynsztunku! Kaliszanie atakują bowiem Rekord Guinnessa, który dotąd należy do Kanadyjczyków i  wynosi 1275 Aniołów. Bicie Rekordu będzie integralną częścią Charytatywnej Wigilii na Kaliskim Rynku, która odbywa się w tym roku już po raz siódmy. Jej celem jest w tym  roku pomoc szóstce chorych  dzieci, podopiecznych Fundacji Bread of Life. Rekord i Wigilię wspiera wiele kaliskich firm. Anioły będą ubrane w tkaniny produkowane przez kaliską Fabrykę Firanek  i Koronek HAFT.

Szczegóły wydarzenia na fb:
https://www.facebook.com/events/1788621091251808/
https://www.facebook.com/events/450609835347206/

Z WIZYTĄ W NESTLE

W dniu 30 listopada 2018r. uczniowie klasy 1b pod opieką pań: Beaty Antczak i Arlety Praiss odbyli wycieczkę zawodoznawczą  do  fabryki Nestle, która jest właścicielem znanej marki Winiary. Mieliśmy okazję zwiedzić linie produkcyjne słynnych wyrobów firmy oraz biurowiec. Jednak zanim zostaliśmy wpuszczeni na teren fabryki przeszliśmy szkolenie przeciwpożarowe oraz z  zasad bezpieczeństwa.

Najpierw udaliśmy się do biurowca gdzie przywitała nas pani Sylwia Radecka, po słowie wstępu zostaliśmy poproszeni o założenie specjalnych ubrań ochronnych bez, których nie można wchodzić na teren zakładu. Zwiedziliśmy linie produkcyjne deserów i majonezu oraz wysłuchaliśmy ciekawych informacji od pani technolog żywienia. Na koniec w sali konferencyjnej przy słodkim poczęstunku przeszliśmy  szkolenie dotyczące zasad zdrowego żywienia. Nestle widzi swoją rolę  nie tylko w ciągłym udoskonalaniu produktów, by miały coraz lepszy profil żywieniowy, ale także w dzieleniu się wiedzą z zakresu odżywiania oraz w inicjowaniu i angażowaniu się w przedsięwzięcia, które zwiększają świadomość żywieniową Polaków. Uczniowie Ekonomika poznali 10 zasad zdrowego żywienia:

1. Pij 1,5 l płynów dziennie!

2. Pamiętaj o pięciu porcjach warzyw i owoców dziennie!

3. Jedz dużo produktów pełnoziarnistych!

4. Unikaj tłuszczów zwierzęcych!

5. Spożywaj w rozsądnych ilościach produkty bogate w cukry proste!

6. Ogranicz spożycie soli!

7. Nigdy nie rezygnuj ze śniadania – to najważniejszy posiłek dnia!

8. Jedz zupy!

9. Jedz częściej i mniejsze porcje!

10. Nie rób zakupów, kiedy jesteś głodny!

Na koniec odbył się konkurs z wiedzy na temat zdrowego żywienia, wiedzą i refleksem wykazali się: Amelia Bocianiak, Wiktoria Klat i Bartłomiej Gołota- gratulacje!

                                                                                                               / Beata Antczak/

79. rocznica deportacji kaliskich Żydów

Na skwerze Rozmarek w niedzielę, 2 grudnia odbyła się uroczystość patriotyczna, związana z obchodami 79. rocznicy pierwszych deportacji kaliskich Żydów.

W uroczystości uczestniczyli Prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, Rabin Gminy Wrocławskiej, Wiceprzewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej RP, władze miasta Kalisza – prezydent Krystian Kinastowski, wiceprezydent Mateusz Podsadny, Przewodniczący Rady Miasta Janusz Pęcherz, radni, Stowarzyszenie Asnykowców i delegacje ze szkół kaliskich. ZSE w Kaliszu reprezentowała delegacja pod opieką pani Izabelli Galuby-Bryi.

Przedstawiciele władz miasta złożyli wiązanki kwiatów przed tablicą pamiątkową przy ul. 3 Maja, poświęconą deportacji m.in. kaliskich Żydów do obozów śmierci. W samo południe rozpoczęły się uroczystości na skwerze Rozmarek. O historii kaliskich Żydów opowiedziała Hila Marcinkowska.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Uczennice biorące udział w projekcie realizowanym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie przeprowadziły w dniach 28-30 listopada cykl lekcji wychowawczych dla swoich kolegów. Aleksandra Gadzinowska, Dorota Kowalska i Ewelina Wojtynka z kl. III d opracowały scenariusz i poprowadziły lekcje na temat: Sprawiedliwy – czyli kto?

Zajęcia dotyczyły nagrody i tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Uczniowie poznali historię wyróżnienia, kryteria przyznawania nagrody, poznali wybitnych polskich Sprawiedliwych, wśród nich kaliskich Sprawiedliwych. Oglądali zdjęcia drzew i kamiennych płyt z Alei Sprawiedliwych. Wspólnie zastanawiali się, czy dziś można być Sprawiedliwym. Lekcje wpisały się w obchody roku 2018 jako roku Ireny Sendlerowej.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl