Godło Polski

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2018/2019

Konkurs zorganizowany przez Narodowy Bank Polski

Grupa uczniów naszej szkoły przystąpiła do udziału w XVII edycji konkursu na pracę pisemną. Celem konkursu jest pogłębienie zainteresowań ekonomistów oraz sprawdzenie umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy ekonomicznej. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczestnicy konkursu przygotowali pracę na temat 190 lat polskiej bankowości centralnej. Jak działaność NBP może przekładać się na twoje finanse osobiste? 

Opiekunem organizacyjnym i merytorycznym jest Pani Arleta Praiss

Spotykamy się w bibliotece

Dnia 18 października 2018 roku w szkolnej bibliotece odbyło się kolejne "Moje spotkanie z literaturą". Jakub Kuciński z kl. III c omówił twórczość Oliwiera Bowdena i zaprezentował serię ASSASSINS CREED. Jakub zaprosił swoich kolegów i koleżanki do świata gier fabularnych, inspirowanych nimi książek oraz filmu. Wyjaśnił funkcję historycznych odwołań w grach, scharakteryzował bohaterów serii. 

„Moje spotkania z literaturą” to projekt edukacyjny skierowany do młodych czytelników, który pokazuje bibliotekę, jako miejsce otwarte, gdzie można zdobyć nowe doświadczenia, umiejętności i wiedzę. Realizując to przedsięwzięcie zapraszamy młodzież do wspólnej przygody, po której samą z przyjemnością sięgnie po książki. W czasie dużej przerwy uczniowie dzielą się swoimi literackimi zainteresowaniami, także fascynacjami paraliterackimi (gry, filmy fabularne).

Warto podkreślić fakt, że to członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki zainicjowali cykl spotkań miłośników książki już pięć lat temu. Celem jest zaprezentowanie kolegom zainteresowań czytelniczych, fascynacji literackich, a wszystko to w bardzo lapidarnej formie dużej przerwy. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

Koordynator - Iza Galuba-Bryja

Wygrana w konkursie plastycznym

Dnia 15 października 2018r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu w obecności zaproszonych gości nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu "W zgodzie z naturą” pt. : ,,Przyroda i zabytki Wielkopolski” oraz  wręczenie nagród i wyróżnień. 

Mam zaszczyt pochwalić się i pogratulować w imieniu Dyrekcji i swoim zwycięzcom konkursu i poinformować, że pierwsze miejsce w konkursie przypadło w udziale uczennicy naszej szkoły – Marioli Łempickiej, natomiast wyróżnienie Paulinie Pabian. Zwyciężczynią, jak również pozostałym uczestnikom  konkursu serdecznie  gratulujemy, dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne edycje.

/Iwona Jabłońska/

konkurs recytatorski

Dnia 10 października 2018 roku odbył się Konkurs Recytatorski pod nazwą #Pan Tadeusz, organizatorem Konkursu był Zarząd Województwa Wielkopolskiego i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. W półfinale udział wzięły dwie uczennice z naszej szkoły, uczęszczające do klasy IIa- Julia Raczyk i Wiktoria Błaszczyk, która zakwalifikowała się do finału.

Opieka - pani Bogumiła Bielak.

Gratulacje!

XVIII Dni papieskie

W październiku br. z okazji XVIII Dni Papieskich w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu odbył się Szkolny Konkurs na Prezentację Multimedialną o Życiu i Twórczości Jana Pawła II. Celem konkursu była popularyzacja dorobku i życiorysu Jana Pawła II.

Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne (najczęściej w programie Power Point, prezi) wykorzystując informacje dotyczące Karola Wojtyły, fragmenty filmów biograficznych, fotografie, rozmowy z przyjaciółmi i znajomymi Papieża i utwory muzyczne. Przygotowane prezentacje były bardzo ciekawe, często łączyły muzykę z tekstem i zdjęciami .

Pierwsze miejsce zajęła Patrycja Michalak z kl. Ia, drugie miejsce zajęła Aleksandra Gadzinowska z kl. IIId, a trzecie miejsce zajęła Dorota Kowalska z kl. IIId.

Dnia 16 października 2018r. z okazji XVIII Dni Papieskich odbył się także Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły. Celem konkursu była popularyzacja tekstów (wierszy, encyklik i fragmentów prozy) Jana Pawła II. Uczniowie mogli prezentować utwory papieża w dowolnej formie – recytacja, melorecytacja, śpiew, etc.

 W konkursie wzięły udział 3 uczennice:

-Dorota Kowalska z kl. III d, zajęła pierwsze miejsce,

- Martyna Wojciechowska z kl. Ie zajęła drugie miejsce,

-Katarzyna Kamińska z kl. IIIc zajęła trzecie miejsce.

Prezentacje uczniów były oceniane przez Dyrektora szkoły Agnieszkę Korotczuk, polonistki Izabellę Galubę-Bryję i Beatę Sobczak oraz księdza Łukasza Ograbka.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także nagrody książkowe, które ufundowali księża katecheci.

nagroda

Zespół Szkół Ekonomicznych może poszczycić się nagrodą przyznawaną jako uhonorowanie zasług. Pomysłodawcą nagrody była Pani Dyrektor Magdalena Mocna. Nagrodę „Bene Meritus” (łac. dobrze zasłużony) przyznawano już absolwentom – społecznikom i działaczom na rzecz szkoły, a także uczniom, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii Ekonomika. Nagrodę „Bene Meritus” stanowią rzeźba i list gratulacyjny.

Decyzją kapituły uhonorowane zostały osoby wyróżniające się cnotami obywatelskimi, wybitnymi osiągnięciami, aktywnością społeczną, charytatywną, kulturalną, naukową, artystyczną, sportową i inną mająca wpływ na podniesienie jakości pracy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Osoby takie mają wpływ na rozwój i sukcesy naszej szkoły.

Nagroda „Bene meritus” przyznawana jest w kategoriach:

1) absolwent – uczeń ciekawy świata, zdobywający wiedzę, poszukujący swego miejsca w życiu,

2) nauczyciel – który twórczo rozwija swoich podopiecznych, pomagając im zdobywać tytuły finalistów i laureatów olimpiad oraz konkursów przedmiotowych, angażujący się w wychowanie młodzieży,

3) rodzic – który współpracuje z dyrekcją szkoły, poświęcając swój wolny czas,

4) specjalna.

W tym roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczono nagrodę „Bene Meritus” Pani Wicedyrektor Magdalenie Mocnej. Nagrodę w podziękowaniu za pracę na rzecz szkoły, za dotychczasową pracę, za pasję, motywowanie do rozwoju i za uśmiech.

Gratulujemy!!

Wiosną zakwitną magnolie

Od trzech lat w naszej szkole kultywujemy bardzo ciekawą tradycję, która została zapoczątkowana z inicjatywy uczniów  - sadzenie drzewa przez uczniów klas pierwszych. Uczniowie w ten sposób chcą pozostawić po sobie ślad.

11 października przedstawiciele każdej z klas pierwszych, tuż przed uroczystym ślubowaniem, zasadzili na dziedzińcu szkoły drzewko magnolii - kwiaty magnolii uważane są za symbol szczerości, drzewko symbolizuje pomyślność, a także rozwój i dojrzewanie.

Nowi uczniowie szkoły w obecności Dyrekcji, swoich opiekunów i Samorządu Uczniowskiego zasadzili drzewko,  w ten sposób otworzyli nowy rozdział z życia szkoły.

Teraz to oni będą tworzyć historię naszej szkoły - powodzenia!

 

Przy Dębie pamięci

Dnia 12 października młodzież z klasy 2b i 4d pod opieką pań Anny Strzałki i Lidii Fabisiak uczciła Dzień Edukacji Narodowej, symbolicznie zapalając znicz przy Dębie Pamięci upamiętniającym naszego patrona gen. Mieczysława Makarego Smorawińskiego. 

Młodzież miała okazję przypomnieć sobie, jak ważną rolę w historii odegrał nasz patron, który podzielił los innych dowódców polskich, stając się jedną z ofiar zbrodni katyńskiej. Wycieczka miała na celu kształtowanie postaw patriotycznych oraz stała się refleksją dla młodzieży na temat postaw i wartości.

tulipanowe spacery

Od września grupa kilkunastu wolontariuszy z Ekonomika bierze udział w projekcie "Superkolega". Wolontariusze towarzyszą podopiecznym DDŚ TULIPAN - osobom niepełnosprawnym fizycznie i umysłowo. 

Październikowy weekend minął pod znakiem pięknej pogody, toteż wielu wolontariuszy wybrało się na spacer ze swoimi podopiecznymi - były wyjścia do kina, na pizzę, do sklepu. Dla niektórych osób niepełnosprawnych było to wielkie przeżycie - pierwszy raz jechali autobusem, pierwszy raz byli w kinie czy płacili za zakupy w sklepie. Wolontariusze musieli cechować się przewidywalnością, kreatywnością (walczyli z barierami architektonicznymi), cierpliwością i spokojem. Dla każdego z nich spacer był wielkim przeżyciem i z pewnościa na długo zapisze się w pamięci.

To co robią wolontariusze z Ekonomika, to świetna robota! Dac uśmiech osobie chorej i niepełnosprawnej, to rozweselić cały świat.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, dostrzeżenia radości w oczach niepełnosprawnych Superkolegów:

Świętujemy dzień nauczyciela

Dnia 12 października br. świętowaliśmy z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 

 Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia – ślubowanie klas I, część artystyczna przygotowana przez kl. II d pod opieką p. M. Walendowskiej.

 Po akademii nastąpiło spotkanie w klasach lub planowane wyjścia z wychowawcami.

Fotorelacja:

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl