Godło Polski
BIP

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

10. rocznica nadania szkole imienia generała Mieczysława Smorawińskiego

Dokładnie 10 lat temu - 09 kwietnia 2010 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość nadania Technikum Nr 2 w Kaliszu imienia generała Mieczysława Smorawińskiego. Generał Smorawiński był absolwentem Szkoły Handlowej w Kaliszu. Został naszym patronem, ponieważ był patriotą i prawym człowiekiem.
Dziś mieliśmy świętować w naszej szkole dziesięciolecie tego wydarzenia. To właśnie dziś miała się odbyć od dawna przygotowywana akademia szkolna, mieli przybyć ważni goście, wśród nich rodzina naszego patrona, władze miejskie, byli nauczyciele i absolwenci szkoły, historycy, sympatycy naszego Ekonomika…oraz oczywiście Wy drodzy uczniowie i nauczyciele - tworzący kolejne dzieje naszej szkoły…Dziś miało być zupełnie inaczej- miało być pięknie, uroczyście, dostojnie i patriotycznie…Z okazji dzisiejszej dziesiątej –jubileuszowej rocznicy nadania imienia generała Mieczysława Smorawińskiego naszej szkole Dyrekcja szkoły planowała uroczyście otworzyć nasze nowe boiska szkolne i cieszyć się tym, że nasza szkoła przez te 10 lat ogromnie się rozwinęła i wciąż przyciąga tak licznie młodzież, chcącą tworzyć jej dalszą historię i kultywować nasze tradycje, w tym najwiekszą z nich, czyli Święto Patrona Szkoły.
Dziś zaskoczyło nas wszystkich…Dlatego pozostała nam tylko taka forma przekazu tego, co chcieliśmy Wam przybliżyć podczas szkolnych uroczystości z okazji naszego wielkiego święta. Dzień Patrona jest dla społeczności szkolnej okazją do refleksji na temat patriotyzmu i naszej osobistej postawy. W dobie dzisiejszych wydarzeń , niech niezłomna postawa naszego patrona będzie dla Was drogowskazem w tym trudnym dla nas wszystkich momencie historii,nie tylko naszego kraju, ale i świata.
Prosimy Was o zagłębienie się w poniższą lekturę na temat naszego patrona oraz dziejów naszego narodu, które krwawą kartą zapisały się w losach naszej ojczyzny.
10 kwietnia 2010 roku w lesie pod Smoleńskiem doszło do katastrofy lotniczej, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz znamienite osobistości polskiej polityki, kultury, duchowieństwa i obrony narodowej. W wypadku tym zginęła wnuczka naszego patrona gen. Mieczysława Smorawińskiego - Ewa Bąkowska, która równo 10 lat temu ,w przededniu tragedii uświetniła swoją obecnością uroczystość nadania szkole imienia.

PATRON SZKOŁY

Patron Szkoły- Generał Mieczysław Makary Smorawiński

Patron Zespołu Szkół Ekonomicznych Generał Mieczysław Makary Smorawiński urodził się w Kaliszu w 1893r. Był drugim dzieckiem pochodzącego z miejscowości Pyzdry Jana Smorawińskiego i Marianny z domu Zagrodzka, miał siedmioro rodzeństwa, W 1906r. został uczniem Szkoły Handlowej. Nie ukończył jej jednak, bowiem został aresztowany za działalność w tajnej organizacji niepodległościowej. Po półrocznym pobycie w kaliskim więzieniu został zesłany w głąb Rosji. Udało mu się stamtąd uciec do Lwowa, gdzie zdał maturę i podjął studia na Politechnice Lwowskiej. Równolegle ze studiami uczył się rzemiosła wojennego.
Tuż przed wybuchem I wojny, ukończył podchorążówkę. Wkrótce wstąpił do legionów J. Piłsudskiego, z którymi odbył cały szlak bojowy. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej., odnosząc ciężkie rany. Za swe wojenne działania otrzymał wiele odznaczeń…

  •  Krzyż Virtuti Militari
  •  4x Krzyż Walecznych Order Polonia Restituta
  •  Krzyż Niepodległości
  •  Złoty Krzyż Zasługi
  •  Legii Honorowej
  •  Signum Laudis

Akta osobowe przechowywane w Centralnym Archiwum Wojskowym zawierają opinię zwierzchników służbowych o Mieczysławie Smorawińskim:
Charakter nieskazitelny. Wymagający od innych, surowy dla siebie, A jednak wyrozumiały I sprawiedliwy. Przy bardzo dużej ambicji pracy – skromny I umie ukryć własne zasługi.
W 1920 roku założył rodzinę z Heleną z Danielewiczów, miał dwoje dzieci: Marię i Jerzego. W oczach syna był uosobieniem wartości i zasad , jakimi powinni kierować się w życiu młodzi ludzie.
W wieku 35 lat został awansowany na stopień generalski. Był jednym z dwóch najmłodszych generałów w Polsce.
Po agresji sowieckiej ze swoim ścisłym sztabem dotarł do Włodzimierza Wołyńskiego, gdzie zgrupowało się wielu żołnierzy i oficerów z rozbitych oddziałów. Został internowany i przewieziony do obozu w Równem, następnie w Ostrogu, Szepietówce i Talicy. Po przesłuchaniach w Moskwie przewieziono go do obozu w Kozielsku.
9 kwietnia1940 roku generał Smorawiński został zabity strzałem w tył głowy w lesie Katyńskim.
Po rozkopaniu dołów śmierci w roku 1943 ciało generała zostało zidentyfikowane przez jego brata i złożone w trumnie w osobnym grobie. Grób ten został zlikwidowany przez władze sowieckie przy powtórnej ekshumacji w 1944r. Powtórny pogrzeb Mieczysława Makarego Smorawińskiego odbył się 7.09.1995r. Zdjęcia z ekshumacji z 1995r. widzieliśmy na wystawie w III LO pt. " Na nieludzkiej ziemi", którą zorganizowało Towarzystwo Historyczne w III LO. Warto wspomnieć, że 9.11.2007r. w Warszawie w trakcie uroczystości "Katyń - Pamiętajmy - Uczcijmy Pamięć Bohaterów" Prezydent Polski Lech Kaczyński ogłosił awans gen. brygady Mieczysława Makarego Smorawińskiego do stopnia generała dywizji Wojska Polskiego.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI...

Tomasz
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl