Godło Polski
BIP

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

We wrześniu 2012 roku odbyło się zebranie chętnych do pracy w Szkolnym Kole „Caritas”, opiekunowie koła zaprezentowali im ubiegłoroczne działania koła. Uczestnicy spotkania zebrali propozycje działań i  pracy w tym roku szkolnym, wybrali przewodniczącego, zastępcę i skarbnika koła.

         W ubiegłym roku szkolnym członkowie SK Caritas przeprowadzili zbiórkę puszek aluminiowych. Akcja miała na celu uwrażliwienie na sprawy ochrony środowiska, a dochód ze sprzedaży został przeznaczony na działalność statutową Caritasu – pomoc najuboższym. We wrześniu 2012 roku oddano zebrane puszki do punktu skupu surowców wtórnych. Zebrano 45 kilogramów puszek, za które uzyskano 160zł.

Dnia 29 września 2012 roku członkowie Szkolnego Koła Caritas włączyli się w obchody XII Dni Papieskich – uczestniczyli w Dniach Skupienia w „Domu Życia” i w uroczystej Mszy św. W intencji rodzin. Członkowie koła wysłuchali pogadanki ks. Ryszarda Krakowskiego na temat wolontariatu i problemów związanych z pomocą potrzebującym. Ksiądz Krakowski prowadzi ośrodek dla bezdomnych kobiet oraz jadłodajnię dla potrzebujących.

W roku szkolnym 2012/2013 koło przeprowadziło kolejne akcje mające na celu pomoc najuboższym, a szczególnie dzieciom.

         W listopadzie i na początku grudnia 2012r. uczniowie należący do SKC przeprowadzili zbiórkę odzieży, słodyczy, zabawek, przyborów szkolnych, suchego prowiantu, środków higienicznych dla biednych rodzin naszego miasta. Zaskakuje fakt, że rzeczy te zostały nagromadzone w o wiele większej ilości niż poprzedniego roku. Cieszy nas zaangażowanie uczniów w to dzieło. Zebrane rzeczy zostały przekazane jeszcze przed świętami do centrali Caritas Diecezji Kaliskiej, tak by wiele rodzin przed tym wyjątkowym czasem mogło ucieszyć się z nich.

W dniach 14 i 15 grudnia 2012r. w sklepach całej Polski odbyła się świąteczna zbiórka żywności pod patronatem Caritas Polska. Pracownicy Caritas Diecezji Kaliskiej pozyskali do współpracy sklepy POLOmarket.

Członkowie Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu chętnie włączyli się do akcji. W ciągu dwóch dni byli wolontariuszami w marketach przy ul. Złotej i Konopnickiej w Kaliszu. Ubrani w czerwone czapki i koszulki z logo Caritas zachęcali do kupowania produktów o przedłużonym terminie przydatności do spożycia i ofiarowania ich potrzebującym.

Celem zbiórki było pozyskanie żywności z długim terminem ważności i łatwej do przechowywania. Zebrane artykuły zostaną przekazane w formie świątecznych paczek oraz jako pomoc doraźna dla podopiecznych Caritas. W kaliskim domu opieki codziennie kilkaset ubogich osób otrzymuje ciepły posiłek; w Domu Życia zaś znajdują schronienie kobiety i dzieci.

Świąteczna zbiórka żywności przebiegała także na terenie szkoły. Uczniowie przynieśli produkty o przedłużonej przydatności do spożycia. Jedzenie zostało zawiezione do siedziby Caritas i zostanie wykorzystane w jadłodajni dla najuboższych.

23 czerwca 2013 roku odbył się VIII Festiwal Życia i Marsz dla Życia ABBA PATER organizowany przez Caritas Diecezji Kaliskiej. W ramach festiwalu przeprowadzono zbiórkę fantów na loterię, z której dochód zasili kaliski Dom Życia oraz akcję „Pielucha dla malucha”. Członkowie Szkolnego Koła Caritas działającego przy ZSE w Kaliszu przyłączyli się do akcji przynosząc fanty (maskotki, książki, ozdoby, etc.) oraz zebrali ok. trzydziestu dużych paczek pieluszek jednorazowych. Pieluszki zostały przekazane dla dzieci mieszkających z rodzicami w  Domu Życia w Kaliszu i Domu Ochrony Poczętego Życia w Odolanowie.

Iza
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl